Back in Time for School

Syd posted:
Kaytee posted:
Syd posted:
Kaytee posted:
Syd posted:
Kaytee posted:
Baz posted:

Country dancing 

Gay Gordons,Dashing White Sergeant, Strip the Willow....it was fun, the only thing that was though

Funny, I have no unhappy memories of my school life...... I did at the time, but now I smile and think......happy days............

At times mine were a nightmare....especially during maths and Latin

Perhaps I never took it so seriously, did you get frustrated because you found it difficult Kaytee?...... I am of the temperament that if I 'get it' I succeed...if I don't I tend to decide it must be because I am not interested.........

Not really Syd...I was and am useless at maths, not that bad at Latin, but at that time I couldn't see the point of learning a dead language

Bet it comes in handy at time now tho Kaytee............

Never found a use for Algebra...Latin I can read enough to get the gist

Kaytee posted:
Syd posted:
Kaytee posted:
Syd posted:
Kaytee posted:
Syd posted:
Kaytee posted:
Baz posted:

Country dancing 

Gay Gordons,Dashing White Sergeant, Strip the Willow....it was fun, the only thing that was though

Funny, I have no unhappy memories of my school life...... I did at the time, but now I smile and think......happy days............

At times mine were a nightmare....especially during maths and Latin

Perhaps I never took it so seriously, did you get frustrated because you found it difficult Kaytee?...... I am of the temperament that if I 'get it' I succeed...if I don't I tend to decide it must be because I am not interested.........

Not really Syd...I was and am useless at maths, not that bad at Latin, but at that time I couldn't see the point of learning a dead language

Bet it comes in handy at time now tho Kaytee............

Never found a use for Algebra...Latin I can read enough to get the gist

Apples cost 10 pence each and oranges 12 pence each.

 

How much will it cost to buy 16 apples and 9 oranges?

 

If you can work that out then you have used basic Algebra!

 

 

 

 

a = 10

o=12

 

16a + 9o = ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

268

Extremely Fluffy Fluffy Thing posted:
Kaytee posted:
Syd posted:
Kaytee posted:
Syd posted:
Kaytee posted:
Syd posted:
Kaytee posted:
Baz posted:

Country dancing 

Gay Gordons,Dashing White Sergeant, Strip the Willow....it was fun, the only thing that was though

Funny, I have no unhappy memories of my school life...... I did at the time, but now I smile and think......happy days............

At times mine were a nightmare....especially during maths and Latin

Perhaps I never took it so seriously, did you get frustrated because you found it difficult Kaytee?...... I am of the temperament that if I 'get it' I succeed...if I don't I tend to decide it must be because I am not interested.........

Not really Syd...I was and am useless at maths, not that bad at Latin, but at that time I couldn't see the point of learning a dead language

Bet it comes in handy at time now tho Kaytee............

Never found a use for Algebra...Latin I can read enough to get the gist

Apples cost 10 pence each and oranges 12 pence each.

 

How much will it cost to buy 16 apples and 9 oranges?

 

If you can work that out then you have used basic Algebra!

 

 

 

 

a = 10

o=12

 

16a + 9o = ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

268

I got that right miss, but only with the help of my brain working my fingers....... 

Add Reply

Likes (0)
×
×
×
×
×